Stock & Save

 

 Stocking Up to Save you Tons! 

 

A lot of new couponers often question what is a good price? I guess really, you have to ask yourself that question.  Sure, you’ve been buying cereal for $3.50 a box.  So a $1 off coupon makes it $2.50 is that a good price?  Sure it is, compared to what you used to be paying!  BUT, at MLC, I wouldn’t pay $2.50 for a box of cereal~ I’d save my coupon until the price became a STOCK UP PRICE to get the best use out of my coupon.  It will ultimately be up to you to decide when you save your coupons for a better deal and when you use them.  There are different circumstances for everyone – here is my guideline.

Here are some printable documents that will help you in your coupon binder for planning, stocking and saving.

Plan on Stockpiling items around the Sales Cycles that will hit the store each year.  Here’s our guide to the Annual Sales Cycles you’ll see in stores.
 

 

Stockpile prices for Meats:

  • Ground Beef 80 -85% Lean: $1.69/lb
  • Boneless Chicken Breasts $1.69/lb
  • Bone in Chicken Breast $0.79/lb
  • Whole Chickens $0.79/lb
  • Chicken Thighs or Drumsticks $0.79/lb
  • Boneless Pork Chops $1.49/lb
  • Boneless Pork Loin $1.49/lb (I always buy this and have them slice them into chops for me)
  • London Broil $1.69/lb (usually sold in double packs at this price)
  • Top Sirloin Steak $3.99/lb
  • Flank Steak $4.99/lb

 

Stockpile Prices for Other Goods:

 

Item Good Price Stockpile Price  
Pasta .75/ box .50/ box
Sauces 1.00/ bottle .50/ bottle
Cereal 1.80/ box 1.00/ box
Crystal Light 1.50/ box 1.00/ box
Juice 1.50/ 64 oz 1.00/ 64 oz
Canned veggies  .75/ can .40-50/ can
Popcorn  1.00/ box .75/ box
Paper towels  .75/ roll .50/ roll
Paper Plates  .75/ pack .50/ pack
Storage bags 1.25/ box .75/ box
Toothpaste  .75/ tube .25-FREE
Shampoo 1.00/ bottle .50-FREE
Rice .75/ box .50/ box
Toilet Paper .75/ roll .50/ roll
Cake Mix 1.00/ box .50-.75/ box
Bagged Cookies 1.50/ pack .75-1.00./ pack
Granola Bars 1.50/ box 1.00/ box
Oatmeal 1.50/ box 1.00/ box
Frozen Veggies 1.00/ bag .50/ bag
Yogurt, 4 pk 1.00/ pack 50/ pack
Single Frozen Dinners 1/50/ meal 1.00/ meal
Family Frozen Dinners 3.00/ meal 2.00/ meal
Diapers .30/ diaper .25/ diaper
Baby Food .40/ jar .30/ jar
Cleaning supplies 1.00/ container .50/ container
Laundry Detergent 2.99/ bottle 1.99/ bottle
Bread 1.25/ loaf 1.00/ loaf
Salad dressing/BBQ sauce 1.00/ bottle  .50/ bottle
Milk 2.50/ gallon 2.25/ gallon
Soda 2-Liters 1.25/ bottle .99/ bottle
Soda 12-pack 2.75/ pack 2.50/ pack
Eggs 1.35/ dozen .99/ dozen or less 

 

There are certain things to consider when starting a stockpile for your home.  What do you need and how long will it last you?  Market reports show that everything in the stores are on a sale-list projection which means that once something goes on sale you can expect to see it on sale again in 6-8 weeks.  Therefore, you need to know what your family’s history of usage is.  When that is determined you can plan on purchasing the item at the stockpile price to at least last you until it will go on sale again.  So when you see an item at the stockpile price or less; STOCK UP!